160413_UNIK NAFTY V OSIKULITOMYŠL – V Osíku u Litomyšle zasahovali hasiči od úterý 12. dubna  11.18 hodin až do středy 13. dubna 11.18 hodin. Došlo zde k proražení nádrže u kamionu. Z nádrže uniklo 500 litrů nafty. Hasiči ihned po příjezdu na místo posypali zasaženou komunikaci sorpčním materiálem. Velké množství ropné látky uniklo do kanalizace. Unikající naftu hasiči museli zachytávat také na řece Desné. Na hladinu řeky položili hned tři norné stěny, a to v části obce Višňáry, na řece v místě havárie a u pily v Osíku, aby nedošlo k zasažení celého vodního toku. O události byli informováni jak starosta obce, tak pracovník České inspekce životního prostředí, Povodí Labe a zástupce rybářského svazu. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů – profesionální z Litomyšle, Svitav, Poličky a Ústí nad Orlicí a dobrovolné z Osíku a Litomyšle. V odpoledních hodinách byl z komunikace odstraněn i poškozený kamion.

Norné stěny zůstaly položené na řece až do středečního dopoledne. Přes celou noc se na hladině u norných stěn zachytávaly ropné látky, které hasiči hned posypávali sorpčním materiálem. Nasáklý sorbent potom z řeky odstraňovali.

Ve středu ráno se hasiči spolu s pracovníky životního prostředí a Povodí Labe dohodli o odstranění norných stěn, protože vodní tok se podařilo hasičům přes noc vyčistit. Zásah byl ukončen ve středu 13. dubna v 11.18 hodin.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Komentář