foto: HZS Pardubického kraje

PARDUBICKÝ KRAJ – Novým vybavením v podobě dronu se mohou pochlubit profesionální hasiči v Pardubickém kraji. Dron již slouží během zásahů při mimořádných událostech a několik měsíců pomáhá například v pátrání po lidech či při průzkumech velkých oblastí. Je vybavený kamerou s přenosem do ovládacího modulu.

Na velké vzdálenosti dokáže zjistit rozsah mimořádné události, odhalí možné překážky, které by mohly komplikovat zásah nebo napoví, jak zvýšit efektivitu zásahu.

„Zároveň je kvadrocoptéra se čtyřmi střídavými a nezávisle řízenými motory vybavena termovizí, která pomáhá při průzkumu terénu odhalit místa požáru a rovněž při pátrání po lidech v terénu. Je to nejmodernější bezpilotní prostředek, který je v současnosti pro nás k dispozici,“ poznamenal plk. Ing. Tomáš Kubín, vedoucí oddělení komunikačních a informačních systémů HZS Pardubického kraje.

Dron byl nejprve v testovacím režimu. Při něm již díky záběrům z termokamery viděli hasiči ohniska požáru, kde byla nejvyšší teplota, a nedohašená místa. Hned tak hasiči věděli, na která místa se mají zaměřit při likvidaci požáru. Každé další použití dronu přináší nové poznatky o možnostech nasazení kvadrocoptéry.

Dron již hasiči vyzkoušeli při požáru pole v Sezemicích (26. 7. 2019), požáru lesního porostu v Dolní Moravě (25.7. 2019), požáru pole v Chotči (23. 7. 2019), požáru slámy v Cholticích (8. 7. 2019). Dron využili hasiči i při cvičení na vyhledávání pohřešované osoby v Koburku (11. 10. 2019) a plně nasazen byl i u požáru sušičky v objektu Explosie (1. 11. 2019).

„Pro hasiče je důležité, že vidí celou oblast z nadhledu. Na monitoru, který hasič na zemi sleduje, tak může vidět jak klasický záběr, tak po přepnutí i obraz z termokamery. Tak můžeme identifikovat například ohniska požáru, kde je nejvyšší teplota. Například při hašení lesního porostu pomocí termokamery z dronu hasič na monitoru vidí, když někde zůstanou nedohašená místa,“ popsal Tomáš Kubín.

Bezpilotní kvadrocoptéra pomůže hasičům a záchranářům urychlit a ulehčit práci. V Pardubickém kraji již můžeme dron používat při požárech, pátrání po pohřešovaných osobách nebo při monitorování terénu při rizikových akcích. Neskutečnou výhodou je přenos informací a dat téměř ihned k veliteli zásahu, který si sám může říci, kam se má dron podívat, na co se má zaměřit atd.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Komentář