SUCHÝ VRCH – Od 5. července má Suchý vrch ve východní části Pardubického kraje opět místo, kam mohou jezdit turisté. 5. července zde byla znovuotevřena Kramářova chata. Základní kámen Kramářovy chaty, která se nachází uprostřed lesů na Suchém vrchu ve výšce skoro 1000 metrů, byl slavnostně položen již 22. srpna 1926, tedy před 86 lety.

„V roce 1928 byla slavnostně otevřena. Tenkrát bylo přítomno pět tisíc lidí. Otevírali ji takoví známí lidé, jako byl tehdejší předseda vlády doktor Kramář, podle kterého byla chata pojmenována,“ řekl pro OIK TV zástupce majitele chaty Stanislav Havel. Za války chata patřila Hitlerovi, po válce se vrátila opět turistům. S nástupem socialismu ji převzala pod svá křídla armáda a ke konci normalizace Restaurace a jídelny. Po privatizaci v roce 2002 za záhadných okolností vyhořela. Současní majitelé ji v roce 2010 zakoupili jako torzo. Trvalo 18 měsíců, aby byla Kramářova chata znovu otevřena. Cílem obnovy bylo zachování venkovního vzhledu s moderním zázemím pro příchozí turisty včetně jejich oddychu a sportovního vyžití. Nezapomnělo se ani na hladovějící. Na obnově tohoto turistického místa se podílely ve výši 23 miliónů i evropské peníze. Celková stavba přišla na 42 milionů.

Součástí areálu Kramářovy chaty je i třicetimetrová rozhledna, ze které lze spatřit zejména Orlické hory, masiv Králického Sněžníku, Třebovské stěny, Lanškrounskou a na polské straně Kladskou kotlinu. Při dobrém počasí lze prý spatřit Krkonoše v čele se Sněžkou.

V létě se chata může stát zázemím pro cyklisty a turisty, protože v jejím bezprostředním okolí je řada tras. Například známá tvrz Bouda je odtud pěšky vzdálena 3 km. „V zimě je tu upraveno až 80 kilometrů tras pro běžkaře a v blízkosti se nacházejí tři poměrně dobré ski areály. Ty jsou vzdáleny od 8 do 10 kilometrů,“ řekl Havel. Suchý vrch leží v Pardubickém kraji ve východní části v blízkosti významné silniční spojnice mezi Čechami a Moravou v blízkosti Jablonného nad Orlicí a Červené Vody. Přímo ke Kramářově chatě vede asfaltová cesta, kterou využívají nejen motoristé, ale v poslední době čím dál tím častěji i cyklisté.