foto: Luboš Kozel

SEMANÍN – Když roztaje sníh, v hlubokých lesích mezi Svitavami a Českou Třebovou tu zůstává ještě nějaký čas bílo. Každý rok zde totiž rozkvetou koberce tisíce a tisíce bledulí, které vytvoří uprostřed lesů vytvoří zvláštní přírodní úkaz, ze kterého se až tají dech.

Tato plocha uprostřed lesů, kde rostou tyto bledule má nyní již téměř 8 hektarů a od roku 1994 je přírodní rezervací. Předmětem ochrany je tu zamokřený lesní ekosystém s hojným výskytem bledule jarní. Nadmořská výška zde je od 420 do 450 m.n.m. K prvnímu vyhlášení rezervace došlo 15.3.1994 s platností od 1.6.1994 ( vyhláška 1994-03-015-vyhláška, Okresní úřad Svitavy).

Další zajímavostí tohoto místa je to, že tyto lesy směrem na Svitavy jsou plné potoků a potůčků, které tvoří tzv. rozvodí. No a právě tyto potůčky a potoky od sebe někde vzdáleny jen několik desítek metrů, se roztékají na dva směry – část z nich teče do Labe a část do Dunaje.

Nebudu se více rozepisovat, protože více informací k revitalizaci a k této lokalitě naleznete přímo v této fotoreportáži.

Luboš Kozel

Komentář