ÚSTÍ NAD ORLICÍ – V červenci roku 2014 byl zaveden městský parkovací systém. Za čtyři roky fungování získal jak zastánce, tak odpůrce. Zástupců stran, hnutí a sdružení ucházejících se o posty v zastupitelstvu jsme se zeptali, jak by takzvanou dopravu v klidu vyřešili oni. Až na komunisty, kteří se omluvili z důvodu pracovního vytížení, nám svůj záměr prozradili všichni. Jednotliví kandidáti odpovídají v pořadí, které si pro volební klání vylosovali.

“Řešení se nabízí určitě v areálu bývalé Perly, kde by mohl vyrůst nějaký parkovací dům, nejlépe však podzemní parkování. A tady na náměstí bychom rádi, aby půlhodina byla pro všechny zdarma právě pro ty nákupy,” řekla lídryně kandidátky hnutí ÚSTÍ 2014 – PATRIOTI Jana Lukesová.

“Domníváme se, že cenová regulace parkování v centru města je nezbytná. Samozřejmě náhradou může být bezplatné parkování v tomhle případě v areálu Perly, v případě získání dotace výstavbou parkovacího domu a také následným bezplatným parkováním v této lokalitě,” uvedl lídr kandidátky SNK – OUŠŤÁCI Petr Hájek.

“V Ústí nad Orlicí je celkově problém s parkováním. Vzhledem ke struktuře zástavby a vyššímu počtu aut. Možná že bych se přikláněl i někdy do budoucna k podzemní garáži a možná lacinějšímu parkovnému,” sdělil OIK TV kandidát Strany soukromníků ČR Jaroslav Víglaský.

“V první řadě je potřeba zrušit placené parkování. Je to nesmyslné vytahování peněz z kapes občanů, kdy většina té částky skončí v kapsách provozovatelů systému. Je potřeba pouze ho časově omezit a těžištěm parkování v centru musí být areál Perly,” zaznělo z úst lídra kandidátky ZMĚNY PRO ÚSTÍ! Jaroslava Řeháčka.

“Chceme rozšířit počet parkovacích míst, chceme ponechat zpoplatněné parkovné a chceme, aby občané Ústí nad Orlicí měli třicet minut na parkování zdarma,” vyslovil se za ČSSD lídr kandidátky Marek Mana.

“Parkování ve městě Ústí nad Orlicí je samozřejmě ožehavý problém, jako v jiných městech. My samozřejmě bychom měli nabídnout občanům, kde mají parkovat. To znamená je potřeba vybudovat parkovací dům, na který už se v tuto chvíli podle mě dělá i studie, a to je ten základ a od toho samozřejmě by se odvíjelo, kolik bude parkování v našem městě stát,” přispěl se svým názorem lídr kandidátky ODS Matouš Pořický.

“S dopravou má určitě problém každé větší město, tak i Ústí nad Orlicí. My bychom rádi samozřejmě vytipovali ve městě volné parkovací plochy, kde by mohla vzniknout nová parkovací místa. Včetně třeba výstavby nového parkovacího domu,” vyjádřil se k problematice lídr SNK – ÚSTÍ ŽIJE Jiří Preclík.

“Parkování v centru města je složitá záležitost. My jsme si toho vědomi a řešili bychom to tak, že po bývalém areálu Perla bychom přestavěli jednu třetinu na parkoviště. Tím by se daná situace značně zlepšila v centru města i v okolí,” má jasno “jednička” kandidátky České strany národně sociální Jonáš Hrdina.

“Stávající ulice v centru města neposkytují dostatek parkovacích ploch, proto se ukazuje jako stěžejní parkování v Perle. Proto zde chceme vybudovat nový parkovací dům, který umožní jak krátkodobé, tak i dlouhodobé stání všem občanům, kteří přijíždějí sem do města Ústí nad Orlicí,” uzavřel pomyslnou názorovou přestřelku lídr kandidátky KDU-ČSL Michal Kokula.

Malá sonda do úmyslů a vizí budoucích orlickoústeckých zastupitelů končí. O tom, kdo usedne na radnici rozhodnete svými hlasy 5. a 6. října.