LANŠKROUN – Se seriálem předvolebních reportáží se tentokrát podíváme do města s renesanční radnicí. Zástupců kandidujících stran, hnutí a sdružení jsme se zeptali, jak s odstupem času vidí projekt “Kulturní dům”, jenž byl velkým tématem voleb před čtyřmi lety.

Poslední událostí, která se v lanškrounském “Společenském domě” uskutečnila před jeho uzavřením byla repríza hry “Averoš”. Po mnoha diskusích a peripetiích byla zahájena rekonstrukce někdejší zlatnické vily a výstavba nového sálu kulturního stánku. Kandidáti do městského zastupitelstva nyní celou investiční akci zhodnotili. Jejich odpovědi jsou řazeny v pořadí, které si pro volební klání vylosovali.

“Naše hnutí si myslí, že výstavba kulturního domu v takovém megalomanském rozsahu byla úplně zbytečná. Pokud ale ten dům už stojí, je potřeba ho plně využívat, protože jeho provozní měsíční náklady budou obrovské,” sdělila OIK TV Dagmar Vicencová z kandidátky sdružení Společně pro Lanškroun.

“Kulturák samozřejmě jako kontroverzní stavba v Lanškrouně vyvolal hodně emocí. Dneska už jsme u konce této stavby, takže je potřeba začít pracovat na jeho náplni a využití do budoucna a pro všechny lidi,” řekl lídr kandidátky Strany soukromníků ČR Vladimír Skalický.

“Kulturní dům je téměř před dokončením. Myslím si, že Lanškroun dostane krásné a reprezentativní místo pro pořádání kulturních akcí. A také jsem rád, že se nám podařilo splnit slib, který jsme Lanškrouňákům před čtyřmi roky dali. První akce tam proběhne na začátku roku 2019,” uvedl lídr kandidátky Lanškrounského fóra Radim Vetchý.

“Kulturní dům nevznikl na základě všeobecné shody, jak bylo deklarováno. Víme, že zatíží významným způsobem rozpočet města ty provozní náklady, nicméně respektujeme jeho výstavbu a uděláme maximum pro to, aby byl vhodně využíván,” vyslovila se lídryně kandidátky ODS Stanislava Švarcová.

“Jsem strašně rád, že jsme našli sílu a odvahu pustit se do výstavby a rekonstrukce kulturního domu. Kulturní dům je důležitý pro rozvoj celého našeho města. Dalším důležitým bodem bude využití a rozvoj kulturního domu,” podělil se o svůj názor lídr kandidátky ANO 2011 Oldřich Strnad.

“Rekonstrukce kulturního domu je před dokončením a občané se mohou těšit na divadelní a koncertní sál, který zde dlouhodobě chyběl,” přispěl se svou pomyslnou troškou do mlýna lídr kanidátky ČSSD Bohumil Bernášek.

“Kulturák je pro nás velmi málo muziky za příliš mnoho peněz. Jeho zpoždění nás netrápí, trápí nás daleko více to, že dosud se neudělalo nic na poliklinice, kterou vidíme jako mnohem zásadnější,” má jasno Jindřich Marek, lídr kandidátky Demokratického fóra.

“Já se domnívám, že tohle město si zaslouží opravdu svůj nějaký krásný kulturní stánek. Bohužel u takhle velké stavby se dalo předpokládat, že tam nějaké mírné zdržení bude,” uvedl lídr kandidátky KSČM Richard Nosek.

“Je dobře, že se začalo stavět, ale tím chvála končí, protože už dnes je jisté, že avizovaných rozpočtovaných 130 milionů bude překročeno. A to nehovoříme o provozních nákladech, které do dnešního dne nikdo nevyčíslil,” vyjádřil svůj názor Jiří Kráčmar, lídr kandidátky KDU-ČSL.

Příště se zaměříme na myšlenku značné části lanškrounské veřejnosti, která touží po krytém plaveckém bazénu. Dozvíte se, jaké stanovisko k tomuto přání zaujali případní budoucí zastupitelé.