Lanškroun – Předprostor Základní školy Aloise Jiráska zaplnili hosté při slavnostním otevření modernizovaných půdních prostor druhého stupně. Rekonstrukce za více než 55 milionů korun přinesla škole nové odborné učebny, kompletně přestavěné podkroví a bezbariérový přístup.
„Získali jsme 90 % z nákladů, které stojí za tou investicí 55 milionů 600 s tím, že do toho jsou započítány stavební práce i konektivita i vybavení školy a nábytek,“ uvedl Radim Vetchý, starosta města.
Stavební práce trvaly zhruba rok a půl, což bylo o přibližně šest měsíců déle, než se původně plánovalo. „Důvodem bylo jednoznačně chyby projektu, který nepočítal s některými věcmi anebo s nimi počítal špatně. Bylo potřeba projekt opravovat neustále,“ vysvětlil starosta.
Mezi největší výzvy stavby patřilo vybudování výtahové šachty. „Těžký oříšek byl stavební jakoby vytahová šachtice. Postupovalo se klenbami, vycházelo se ze sklepa,“ popsal Miroslav Polák, stavbyvedoucí.
Rekonstrukce probíhala za plného provozu školy. „Jsme si říkali no tak to vydržíme tak třičtvrtě roku, no tak to vydržíme rok, pak to vydržíme rok a půl a pořád jsme něco jako musely vydržet,“ vzpomíná Monika Dušková, ředitelka školy.
Výsledkem je bezbariérová škola s novými odbornými učebnami. V bývalém bytě školníka vznikla robotická a jazyková učebna, knihovna a kabinet. „Pak máme zrekonstruovanou fyziku, chemii, učebnu, úplně novou, kde je i přilehlý kabinet nový. A pak máme ještě tady celou tu půdní vestavbu a ta je počítačová učebna, pak ta reedukační učebna, samozřejmě kabinety a pak máme velký školní klub,“ vyjmenovala ředitelka.
Nové prostory si prohlédl i bývalý ředitel školy Josef Marek. „Překvapilo mě tedy, jak ten projekt byl přepracovaný a že bylo do posledního místa využito všech prostor půdních,“ ocenil.
Podle starosty jde o završení dlouhodobých investic do škol ve městě. „Máme v Lanškrouně po těch třech školách, které se nám podařilo za posledních deset let podobným způsobem opravit, pomyslnou fajfku v tom, že investice 200 milionů do našich škol posunula školy do 21. století,“ uzavřel Vetchý.