Třebovice – Kompostárna ve Třebovici u České Třebové prošla výraznou modernizací. Hlavní novinkou je pomaloběžný drtič, který dokáže zpracovat velké kusy dřeva a pařezy, což dosud nebylo možné.

„Dokáže nám zpracovat pařezy a i některý objemný odpad,“ vysvětluje Josef Halbrštát, vedoucí odpadového hospodářství Eko Bi s.r.o.

Investice reaguje na poptávku okolních subjektů. „Byl požadavek ostatních subjektů, kteří tady fungují jak na koridoru, tak na výstavbě dálnice, na likvidaci pařezů a velkých dřevěných kusů,“ doplňuje Martin Brejcha, jednatel Eko Bi s.r.o.

Modernizace zahrnuje také betonové legokostky pro rozšíření skladovacích ploch. „Jsou to vlastně betonové bloky, které se dají různě stavět, sestavovat,“ popisuje Halbrštát.

Celková investice vyšla město na 15,2 milionu korun, z toho sedm milionů pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí. „V podstatě se komplet ta investice bude vracet v průběhu té doby, která je v tom smluvním nájmu,“ ujišťuje Zdeněk Řehák, starosta města.

Do budoucna plánuje kompostárna nákup většího nakladače, protože současný už kapacitně nestačí novému drtiči. Modernizace posílila ekologické nakládání s odpady a rozšířila možnosti zpracování odpadních materiálů v regionu.