DOLNÍ LIPKA – Již v sobotu 7. října se v Dolní Lipce uskuteční oslavy 150 let Moravské pohraniční dráhy, tedy trati právě z Dolní Lipky přes Hanušovice až do Šumperka. Milovníky železniční nostalgie do místa oslav sveze hned několik parních strojů. Dnešním dnem byl na jednotlivé spoje zahájen předprodej jízdenek. Prodej jízdenek bude následně probíhat i přímo ve vozech, avšak bez garance volných míst na sezení.

 „Také na základě zkušeností z letních jízd parních vlaků jsme chtěli na tuto velkou akci umožnit cestujícím rezervaci míst k sezení s předstihem, což byl jeden z častých dotazů právě v rámci letních jízd v našem regionu. Cestující si tak bude moci prostřednictvím rezervačního systému, který je k dispozici na internetových stránkách vlaky.pardubickykraj.cz, rezervovat místo na sezení v konkrétním voze. Doprodej pak bude samozřejmě možný také přímo v jednotlivých vlacích, avšak bez garance místa na sezení,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Akce se koná ve spolupráci Pardubického kraje, Českých drah a Muzea starých strojů a technologií v Žamberku. „Z pohledu Českých drah se v našem regionu jedná vedle Regionálního dne železnice o velmi významnou akci, kterou si připomínáme zahájení provozu na Moravské pohraniční dráze. Z toho důvodu chceme veřejnosti prezentovat nejen parní stroje, ale například také stroje novějšího data výroby jako Sergej, Hektor, Čmelák nebo Prasátko,“ uvedl obchodní zástupce Českých drah pro Pardubický kraj Josef Huryta.

Středobodem akce bude železniční stanice a depo v Dolní Lipce, kde by v budoucnu mělo vzniknout krajské železniční muzeum. „V rámci akce chceme návštěvníky seznámit nejen s historií samotné Moravské pohraniční dráhy, ale také se záměrem Pardubického kraje na vybudování železničního muzea. Pro návštěvníky bude samozřejmě připraveno také občerstvení a hudební doprovod, který zajistí kapela Mifo Band z Králík,“ sdělil předseda Muzea starých strojů a technologií Michal Bednář s tím, že akce začíná již v 9 hodin a bude trvat do pozdních odpoledních hodin.