Ústí nad Orlicí – Oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků, pořádané Českým červeným křížem, proběhlo na Kociánce a v zahradě Hernychovy vily. Své dovednosti v poskytování první pomoci zde poměřilo dvacet týmů žáků základních škol a víceletých gymnázií z Orlickoústecka a Svitavska.

„Je tady celkem dvacet družstev, jedenáct za první stupeň a devět za druhý stupeň,“ uvedl Martin Hodoval, ředitel OS ČČK Ústí nad Orlicí.

Pětičlenné týmy musely projít řadou stanovišť s modelovými situacemi, které simulovaly reálné nehody a úrazy. „Jsou tam bezvědomí, jsou tam uzavřené zlomeniny, zkrátka takovej ten průřez na ošetření, co vůbec ty děti jsou schopny zvládnout, co jsou schopny se naučit, ale hlavně to, co můžou pomoct těm lidem jakoby záchranu života i za normálních okolností,“ vysvětlil Hodoval.

Na jednom ze stanovišť čekala účastníky situace s dětmi na houpačce. „Máme pád sourozenců z houpačky. Holčička spadla na zem, má zlomenou horní končetinu a její bratr má stresovou situaci, kdy krvácí z nosu,“ popsal Adam Kruml, zdravotník OS ČČK Ústí nad Orlicí.

Jinde museli soutěžící řešit masivní krvácení. „Děti mají za úkol primárně zastavit krvácení a ještě s ohledem na svoji vlastní bezpečnost. Takže tady dáváme velkej důraz na to, aby použili chirurgický rukavice,“ přiblížil další stanoviště Tomáš Vávra.

Kromě zdravotnických stanovišť byly připraveny i odpočinkové a naučné aktivity, kde se účastníci seznámili s léčivými rostlinami nebo s činností hasičů, městské i státní policie.

V kategorii mladších žáků zvítězil tým ze Základní školy Třebovská z Ústí nad Orlicí, druhé místo obsadila Základní škola Javornického z Vysokého Mýta a třetí skončila Základní škola Lukavice. Mezi staršími žáky triumfovala Základní škola Jablonné nad Orlicí před českotřebovskými školami Ústeckou a Habrmanovou. Vítězové postupují do regionálního kola, které se uskuteční 9. června opět na Kociánce v Ústí nad Orlicí.