Ústí nad Orlicí – Mezinárodní Kocianova houslová soutěž pokračovala v Základní umělecké škole Jaroslava Kociana dalšími soutěžními dny. Mladí talentovaní houslisté z různých koutů světa předvedli své umění před odbornou porotou, zatímco festival Kocianovo Ústí doplnil program dvěma výjimečnými koncerty.
„Naši žáci nyní mají ředitelské volno a naše škola vlastně jede teďka v takovém omezeném režimu, takže se vyučuje pouze v částečně v některých nehudebních oborech jako v divadelním a částečně ve výtvarném oboru,“ vysvětlil Jiří Zajíček, ředitel ZUŠ Jaroslava Kociana.
Prostory školy slouží plně potřebám soutěže. „Slouží právě pro soutěž i co se týká nauky, kde sídlí třeba právě porota a všichni učitelé jsou plně zapojeni vlastně do chodu obou soutěží a do organizace,“ doplnil Zajíček.
Mezi účastníky soutěže se objevili houslisté z různých zemí. Poprvé se zapojil desetiletý Jaroslav Bulíř z Rakouska, který kromě houslí hraje také na kytaru. „Já už hraju teď skoro čty tři roky a on můj kytarový učitel jeden mi řekl, jestli se mi řekl, jestli bych mohl třeba začít na housle, jak jsem začal na housle,“ uvedl mladý hudebník.
Před porotu předstoupila také jedenáctiletá Eva Nuo Jiao z Norska. „Myslím, že na housle hraju asi šest let, a vlastně ani nevím proč jsem se rozhodla hrát,“ svěřila se s úsměvem.
Festival Kocianovo Ústí doplnil soutěžní program dvěma koncerty. V Roškotově divadle vystoupila loňská laureátka Sora Lavorgna, která získala titul v pouhých deseti letech, za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. V kostele Nanebevzetí Panny Marie pak zahrál laureát z roku 2019 Daniel Matejča společně s ansámblem Barocco sempre giovane.
„Je vidět, že soutěži se daří vlastně po celém světě a takže i pro nás je to obrovská čest takovou soutěž spolupořádat s městem i Klubcentrem,“ uzavřel ředitel ZUŠ.