HLINSKO / ČESKÁ TŘEBOVÁ – Hokejistům České Třebové se podařilo přetrhnout šňůru čtyř porážek, když v závěrečném utkání letošního roku dokázali téměř nemožné. Kohouti v Hlinsku prohrávali 1:5, aby nakonec zvítězili 7:6 v prodloužení. Hattrickem se blýskl útočník Jakub Fúzik, pochvalu za obrovskou bojovnost zaslouží celý tým. První utkání roku 2019 odehrají Kohouti 6. ledna na domácím ledě s Moravskou Třebovou.

První gólovou příležitost si vypracovali Kohouti, paradoxně při hře v oslabení, po Štefkově přihrávce spálil vyloženou šanci Hemský. Udeřilo v 5. minutě, bohužel na druhé straně, autorem vedoucí branky Hlinska byl útočník Gregar – 1:0. O rychlé vyrovnání se v 7. minutě postaral třetí českotřebovský útok, po spolupráci s Krejzou a Prachařem skóroval důrazný Velínský – 1:1. Ve stejné minutě projel děravou obranou Kohoutů domácí Havel, pozorný brankář Sajdl jeho blafák naštěstí zneškodnil.

Domácí se podruhé dostali do vedení v polovině první třetiny, kdy se zblízka trefil nikým nehlídaný veterán Plachý – 2:1. Vzápětí měl smůlu Štefka, po jehož pohotové ráně zazvonila horní tyčka hlinecké branky.  Po něm se do další šance dostal Krejza, jehož střelu vyrazil gólman Saifr.

Kohouti pak doplatili na dvě velmi přísná vyloučení. Nejprve byl sudím Prchalem na trestnou lavici vykázán Křečan, o využití přesilové hry se dalekonosnou bombou postaral Vlček – 3:1. V 17. minutě byl za neexistující faul (údajně naražení) vyloučen Král, po půlminutě se šikovnou tečí prosadil Zídek – 4:1. Dvě minuty před první sirénou pomohla českotřebovskému brankáři Sajdlovi tyčka, kterou trefil domácí Gregar.

Druhé dějství odstartovalo gólovou příležitostí Vlčka a perfektním zákrokem Sajdla. Na opačné straně hřiště mohli skórovat Hemský s Velínským, oba souboje vyhrál domácí gólman Saifr. Když v čase 23:05 zvýšil na rozdíl čtyř branek Plachý – 5:1, zdálo se, že hlinečtí Koně jsou definitivně na koni…

Opak byl pravdou. V čase 23:53 se krásně uvolnil a přesně vystřelil Veverka – 5:2. Vzápětí dvakrát zvonily tyčky. Nejprve měl smůlu Gregar, krátce po něm Křečan. Tlak Kohoutů narůstal. Po krásné akci a přihrávce Štefky vstřelil v čase 26:38 třetí gól Hemský – 5:3.

Hlinsko si vzalo oddechový čas, ale Kohouty jen přibrzdilo. Hosté ovládli hru, jenže zahazovali jednu šancí za druhou. Od 27. do 29. minuty mohli skórovat Krejza, Prachař a Fúzik. První přesilovou hru si Česká Třebová zahrála až ve 32. minutě, zbytečným faulem v útočném pásmu ji „zrušil“ Veverka. Při další přesilovce Kohoutů se vyznamenal brankář Saifr, který pochytal rámy Křečana a Prachaře. Těsně před konce druhé třetiny atakoval Hemský nešikovnou rozehrávku obránce Zídka a málem z toho byl gól.

V závěrečném dějství byli Kohouti přesnější. Ve 43. minutě pláchl po pravém křídle Šejba, předložil puk Fúzikovi, který zamířil přesně k pravé tyčce – 5:4. Svým spoluhráčům pak zatopil druhým vyloučením Veverka. Rozehrávku soupeře zachytil výborně forčekující Filip, přihrál na Fúzika, který ve 46. minutě, ve vlastním oslabení, vyrovnal – 5:5!!

Čtyřbrankový náskok Hlinska se rozplynul jako pára nad hrncem, domácí si častěji vypomáhali nedovolenými zákroky. V čase 46:21 byl vyloučen Sobotka (nedovolené bránění), v čase 46:27 byl vyloučen Zídek (zdržování hry). Dlouhá přesilovka pět na tři, to byla ideální možnost k definitivnímu obratu. Kohoutům stačila necelá minuta, v čase 47:24 se po trefě Křečana poprvé dostali do vedení – 6:5. Škoda, že se neprosadili v pokračující přesilové hře pět na čtyři.

Bláznivý duel gradoval v závěrečných čtyřech minutách. V 56. minutě mohl přidat gólovou pojistku Hemský, místo střely hledal přihrávkou Filipa, který svůj blafák nedotáhl. Trest na sebe nenechal dlouho čekat. V čase 58:02 začala power play Hlinska. Za vlastní brankou se k puku dostal Křečan, nedůrazný odpal zachytil obránce Beneš, jehož přihrávku pohotově tečoval Hron a v čase 58:28 bylo vyrovnáno – 6:6!

Na řadu přišlo prodloužení. V čase 62:08 fauloval Sobotka (nedovolené bránění) unikajícího Prachaře, Kohouti získali výhodu přesilové hry čtyři na tři. Pouhé čtyři vteřiny před návratem vyloučeného domácího obránce našla Filipova přihrávka Fúzika, který zkompletoval svůj hattrick – 6:7.

Hlinsko – Česká Třebová 6:7 pr. (4:1, 1:2, 1:3 – 0:1)
Branky: 5. Gregar (Hron, Dítě), 10. Plachý (Homola), 15. Vlček, 17. Zídek (Vlček, Gregar), 24. Plachý (Cejpek, Králíček), 59. Hron (Beneš) – 7. Velínský (Krejza, Prachař), 24. Veverka (Hemský, Škvor), 27. Hemský (Štefka), 43. Fúzik (Šejba, Krejza), 46. Fúzik (Filip), 48. Krečan (Filip, Fúzik), 65. Fúzik (Filip).

Rozhodčí: Prchal – Schaffer, Kis. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. Oslabení: 0:1. Diváků: 136. Nejlepší hráči: Beneš, Hron, Plachý – Fúzik, Hemský, Filip.

Hlinsko: Saifr – Beneš, Cejpek, Sobotka, Zídek, Fink, Brázda – Plachý, Pazourek, Homola – Chvojka, Vlček, Havel – Dítě, Hron, Gregar – Zdražil, Brebera, Králíček.

Česká Třebová: Sajdl – Šejba, Jemelka, Daněk, Škvor, Pražák, Král  – Křečan, Filip, Fúzik – Veverka, Štefka, Hemský – Velínský, Prachař, Krejza.

HLAS PO UTKÁNÍ:
Vladimír Vaněk, manažer Kohoutů:
„Na začátku druhé třetiny, za stavu 1:5, jsme byli zralí na ručník. Pak se mužstvo semklo a během třiadvaceti minut dokázalo vyrovnat na 5:5. Zaskočený soupeř vypadl z role, od vítězství v normální hrací době nás dělila minuta a půl. S ohledem na vývoj zápasu, ale i na špatné výsledky v předcházejících utkáních, je zisk dvou bodů velkou výhrou. Hráči se přesvědčili o tom, že když se chce, tak to jde.“

PŘÍŠTÍ ZÁPAS – neděle 6. ledna: Česká Třebová – Moravská Třebová (17.00).