BRNO/ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Pod názvem Zlaté Slunce se skrývá celostátní soutěž mladých neprofesionálních filmařů ze základních a středních škol, jejíž zemské kolo se uskutečnilo v pátek 27. března. V brněnském kině Lucerna se ve čtyřech kategoriích utkalo celkem dvaapadesát snímků a ústecká „umprumka“ vyslala do moravské metropole početnou výpravu – o postup do celostního kola soutěžilo hned deset studentských filmů. Hned polovina z nich kýženého úspěchu dosáhla!

Zazářili mladí „druháci“

Pod vedením pedagožky Lucie Harapátové se zúčastnili studenti 2. ročníku oboru Tvarový a grafický design obalů Jakub Brokl, Jiří Fikejz, František Mareš a Robert Vlasák. A jak se ukázalo, v kategorii animovaných snímků neměli konkurenci. „Všechny ceny v této získali právě naši studenti! Jiří Fikejz se snímkem LaUNCH obsadil třetí místo, Jakub Brokl se umístil se svým krátkým animovaným filmem Traveling With The Iron Golem – CHINA na druhém místě a navíc získal čestnou cenu poroty. První místo v této kategorii patří snímku Albert, na kterém spolupracovali v rámci animačního workshopu všichni čtyři uvedení studenti druhého ročníku,“ bilancovala očividně spokojená Lucie Harapátová.

Do Blanska pojedou také fotografové

Úspěch ústecké výpravy podtrhli ještě zkušenější maturanti Jiří Procházka, Václav Koníček, Romana Lohniská a Barbora Skálová, kteří v průběhu čtrnáctidenního filmového workshopu vyprodukovali propagační spot své školy. „S podtitulem aneb jak vidíme školu my, studenti oboru Užitá fotografie a média, soutěžil v kategorii videoklipů a experimentálních snímků. Získal druhou cenu a stejně jako ostatní oceněné filmy postupuje do celostátního kola soutěže, které se bude konat 25. – 27. března v Blansku,“ doplnila Lucie Harapátová z pedagogického sboru SŠUP.

Mgr. Jan Pokorný

Komentář