ilustrace-policie-cr-drogy
ilustrační foto PČR

ORLICKOÚSTECKO – Orlickoústecký toxi tým kriminalistů rozkryl dva případy nelegální výroby a prodeje psychotropních látek.

Na půdě rodinného domu v jedné obci na Orlickoústecku měl třicetiletý muž po dobu nejméně dvou let neoprávněně, za pomocí elektroinstalačního zařízení a umělých hnojiv pro urychlení růstu rostlin, vyrobit přesně nezjištěné množství omamné látky marihuany. Vyrobenou sušinu drogy zřejmě z části užil pro svoji potřebu a část poskytl dalším osobám. Tímto způsobem údajně vypěstoval celkem 179 kusů rostlin konopí setého. Při domovní prohlídce kriminalisté zajistili veškeré komponenty k výrobě drogy.

Muž byl na místě zadržen a pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obviněn. Za pěstování a prodávání marihuany může v případě prokázání viny u soudu skončit až na deset let ve vězení.


Třiatřicetiletá žena si v jednom z bytových domů v Chocni měla zařídit mobilní laboratoř na výrobu pervitinu. Výrobu psychotropní látky zřejmě provozovala i na dalších místech našeho regionu a také ve Svitavách a Zábřehu. V průběhu jednoho roku přibližně jednou za 14 dnů, pomocí laboratorního skla a chemikálií z různých léků obsahujících látku pseudoefedrin, údajně neoprávněně vyrobila přesně nezjištěné množství zakázané látky, kterou následně z části užila pro vlastní potřebu a z části prodávala nebo jiným způsobem poskytovala dalším osobám. Tohoto jednání se měla dopustit i přesto, že byla za stejnou trestnou činnost Okresním soudem v Ústí nad Orlicí v roce 2013 odsouzena k podmíněnému trestu odnětí svobody.

Navíc měla v polovině měsíce prosince loňského roku řídit na Svitavsku osobní vozidlo, ačkoliv má rozhodnutím Městského soudu v Brně od roku 2016 uložen zákaz činnosti, spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 2 roků.

Žena byla zadržena a obviněna pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látky a s jedy a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což jí hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Kriminalisté podali cestou státního zástupce návrh na vzetí obviněné ženy do vazby. Soudce tento návrh akceptoval a žena byla eskortovaná do vazební věznice.

por. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí

Komentář