ilustrační foto, zdroj: internet

ORLICKOÚSTECKO – To, že nalezneme ztracenou věc, neznamená, že se automaticky stáváme jejím novým majitelem. Pokud by nálezce nepostupoval podle zákona, mohl by se dopustit přestupku proti majetku nebo přesáhne-li škoda 5 tisíc korun přečinu zatajení věci s trestní sazbou až jeden rok.

Přesně tak jako čtyřiadvacetiletý muž z Ústí nad Orlicí, který měl nalézt mobilní telefon značky Huawei Honor 8 pětačtyřicetileté majitelky, nález zatajit a telefon užívat pro svoji potřebu. Žena aparát ztratila na jedné z orlickoústeckých ulic. Škoda, kterou nezákonným jednáním muž způsobil, byla vyčíslena na 9 tisíc korun. Orlickoústečtí policisté prověřováním případu nepoctivého muže vypátrali a ve zkráceném přípravném řízení mu sdělili podezření z přečinu zatajení věci.

Ženě se mobilní telefon neprodleně vrátí.

Pokud se stanete nálezcem věci, měli byste ji odevzdat jejímu majiteli.  Není-li to možné, obraťte se na městský nebo obecní úřad, kde vedou evidenci ztrát a nálezů. Pokud nalezená věc najde svého majitele, má nálezce (dle občanského zákoníku) právo na odměnu ve výši deseti procent z ceny věci.

Komentář