ilustrační foto

ORLICKOÚSTECKO – Kvůli závažným nedostatkům v evidenci tržeb pardubičtí celníci nařídili uzavřít provozovnu. Více než tři čtvrtě roku po spuštění systému elektronické evidence tržeb se vyskytují podnikavci, kteří své tržby nijak neevidují a riskují přísné potrestání.

Před několika dny se o tom přesvědčili celníci, když kontrolovali bar na Orlickoústecku. Zjistili, že obsluha, ačkoliv přijímá hotovostní platby od zákazníků, nevystavuje účtenky k těmto transakcím a neodesílá datové zprávy správci daně.

Dalším prověřováním kontroloři přišli na to, že v baru dokonce není žádné zařízení, prostřednictvím něhož by bylo možné informace o tržbách zasílat. Ač se přivolaný majitel hájil tím že, pokladnu odvezl do opravny v zahraničí, za toto zvlášť závažné porušení zákona celníci nařídili uzavřít provozovnu.

Pracovníci pardubického celního úřadu stejným způsobem vynutili nápravu už v květnu tohoto roku. Tehdy se jednalo o obchod s textilem. Podnikatelka tržby neevidovala, jelikož jí prý takto radil daňový poradce.

Dohled nad dodržováním zákona o evidenci tržeb je jednou z priorit pardubických celníků. Celkem zkontrolovali více než 300 subjektů. U třetiny z nich odhalili nezákonné jednání.

por. Ing. Václav Kánský
tiskový mluvčí

Komentář