PARDUBICE – V těchto dnech vrcholí přípravy na Mistrovství HZS ČR v nejtěžších disciplínách TFA, z anglického Toughest Firefighter Alive, což v překladu znamená, nejtvrdší hasič přežívá. Soutěž se koná 18. září na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí a pořádají ji MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje a Sportovní klub hasičů Ústí nad Orlicí. Celá akce je pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Na tento závod se chystá i dvojnásobný mistr světa a šestinásobný Mistr Evropy ing. Lukáš Novák, profesionální hasič z Ústí nad Orlicí. Třicetiletý borec nepolevuje v tréninku ani před závodem. Denně trénuje, navštěvuje posilovnu, pravidelně běhá deset kilometrů. Přípravu určitě nepodceňuje. „Disciplíny v této soutěži jsou složeny převážně ze zásahové činnosti. Při soutěži se klade důraz na čas, u zásahu naopak jde hlavně o úspěšnou a efektivní záchranu osob, aby akce dopadla úspěšně,“ říká Lukáš Novák. Jeho skvělé výkony v soutěžích a fyzická zdatnost se určitě promítnou v některých zásazích. „Tak při otevření bytu se moje zdatnost příliš neprojeví, ale když vyjedeme na požár výškové budovy, tak zdolám výběh do schodů určitě rychleji než kolegové, nezadýchávám se třeba tolik,“ doplňuje s úsměvem.

Hasičem chtěl být Lukáš Novák už odmalička. Bydlel s rodiči kousek od hasičárny. „Už jako malý kluk jsem koukal přes plot, jak hasiči trénují, jak balí hadice. Když jsem byl starší, směřoval jsem vše k tomu, abych se hasičem stal. Vystudoval jsem vysokou školu, abych toto zaměstnání mohl dělat. Není to stereotypní zaměstnání, každý výjezd je jiný, je to ale hlavně poslání a soutěže jsou pro mě vyvrcholením mé práce, taková korunovace,“ dodává Lukáš.

A jaké disciplíny Lukáš Novák a dalších 89 přihlášených závodníků na mistrovství musí absolvovat?

Průběh 1. úseku – od startovní čáry soutěžící běží na stanovenou vzdálenost k přistavené přenosné stříkačce, k ní na výstupy připojí dvě hadicová vedení půlspojkami B, uchopí obě hadicová vedení za proudnice a poté celé vedení rozvine na 60 m, kde proudnice odloží na metu (nesmí odhodit – je nutný zřetelný dotyk ruky s metou); poté se přesune po trati a smotá dvě hadice B, položené rovnoběžně vedle sebe, každou zvlášť do kotouče půlspojkou dovnitř a uloží je do boxu tak, aby z něj žádnou částí nepřečnívaly přes půdorys, a potom doběhne do cíle úseku.

Průběh 2. úseku – bez dýchacího přístroje, od startovní čáry úseku soutěžící doběhne k hammer boxu, uchopí obouruční palici a provede 80 úderů do jeho konstrukce (střídavě nahoru a dolů), poté palici odloží na určené místo na zem, běží k tunelu, uchopí 20 kg závaží a pronese ho tunelem, oběhne kužel 5 m vzdálený od konce tunelu a stejnou trasou vrátí závaží zpět na místo, doběhne k figuríně, uchopí ji a přemístí koridorem do stanovené vzdálenosti (30 m) a kolem kuželu zpět a položí ji na stanovené místo, běží k 3 m bariéře, překoná ji a doběhne do cíle úseku.

Průběh 3. úseku – po startu soutěžící postupně dopraví 4 ks žebříků spojených po 2 ks k lešení, o které je opře, připne se karabinou k jistícímu zařízení, vystoupá po pevném žebříku do určeného nadzemního podlaží, pomocí lana vytáhne a odloží břemeno na plošinu lešení a sestoupí zpět na zem a odepne se od jistícího zařízení. Běží k hydrantovému nástavci a připojí k němu proudnici. Poté pokračuje do cíle úseku.

Průběh 4. úseku – soutěžící od startu úseku pokračuje výstupem po schodech na plošinu rozhledny (183 schodů, přibližně 12. NP) kde se nachází cíl.

Každá disciplína je sama o sobě náročná. Ta únava se načítá a nejvíc se projeví na výběhu do schodů,“ přibližuje náročnost závodu mistr světa. Lukášovi moc pomáhá, když ho při závodu povzbuzují kamarádi i kolegové. „Rituály před závodem snad žádné nemám, spím dobře, jen si ráno dám svou oblíbenou misku ovesných vloček s medem nebo marmeládou,“ prozrazuje přípravy na nejtěžší závody hasičů Lukáš.

Každé vítězství, a že jich není málo, prožívá Lukáš Novák spíše vnitřně. „Nejsem žádný slavící typ,“ dodává s úsměvem. „Tady v Ústí nad Orlicí to je pro mě hodně osobní, je to mé rodné město a ten titul Mistra České republiky nikomu nechci pustit. Doufám, že nezklamu,“ uzavírá povídání usměvavý Lukáš Novák.

Mistru světa i Evropy Lukáši Novákovi držíme pěstě. Jak už je zde napsáno, Lukáš je držitelem několika světových titulů, ale právě titul MISTRA ČESKÉ REPUBLIKY mu do sbírky chybí.

Nezapomeňte tedy přijít i Vy povzbudit Lukáše Nováka, ale i dalších 89 nejlepších borců z celé České republiky na nejtěžší hasičské soutěži 18. září od 10.45 hodin na Andrlově Chlumu v Ústí nad Orlicí.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje

Komentář