ČESKÁ TŘEBOVÁ, ÚSTÍ NAD ORLICÍ, LANŠKROUN – 5. a 6. října se konaly volby do obecních zastupitelstev. V České Třebové i Lanškrouně dorazilo k urnám více lidí než v roce 2014. V Ústí nad Orlicí jich naopak bylo méně. Bez ohledu na místo trvalého pobytu voliče spojovala podobná touha. “Volby jsou svobodné a chtěl jsem se podílet na volbě do zastupitelstva města,” řekl jeden z voličů. “Využívám svého práva volit a hloupý ten, kdo ho nevyužije, protože pak to jsou ti největší kverulanti,” doplnil další.

Ihned po uzavření volebních místností došlo na sčítání výsledků. S nimi může být spokojená KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU, která získala necelých 28 % procent hlasů a zvítězila tak ve městě na řece Třebovce. “Děkuji všem voličům, kteří nám dali hlas ve volbách. Velice si toho vážíme. Je úžasný pocit toho vítězství, ale zároveň to pro mě znamená velký závazek, obrovskou zodpovědnost,” sdělila OIK TV lídryně kandidátky KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU Magdaléna Peterková.

Zmíněnou zodpovědnost možná Magdaléna Peterková převezme se vším všudy. “Je zapotřebí se na to připravit. Je krásný pocit říci ´ano, budu starostka´, ale já v tom vidím především ten obrovský závazek,” doplnila případná první českotřebovská starostka od roku 1989.

Více než 23 % obdrželi Nestraníci. Přestože skončili druzí, možná budou stát mimo vedení města. “Jsme si plně vědomi výsledků, které byly dosaženy. Respektujeme je a může se samozřejmě stát, že povolební jednání dopadnou tak, že naše seskupení bude působit v opozici,” nedělal si iluze lídr kandidátky Nestraníků Bohumír Nejedlý.

Třetího nejvyššího počtu hlasů dosáhla ČSSD s nestraníky pro Českou Třebovou, tedy přibližně dvanácti procent.

Rozdělení sil se odrazilo v počtech mandátů jednotlivých politických subjektů. KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU bude disponovat 9 křesly, což je o 2 více než v roce 2014. O dva mandáty oslabil vliv Nestraníků, budou jich mít 7. Ztratila také ČSSD, z 6 na 3. “Jsme rádi, že jsme skončili ve městě třetí, ale přiznám se, že jsme očekávali, že budeme mít trošku víc mandátů, ten poslední nám utekl o dvě setiny procenta, ale takové už jsou demokratické volby,” poznamenal lídr kandidátky ČSSD s nestraníky pro Českou Třebovou Dalibor Zelený.

O jeden hlas posílila ODS. Nováčci, jimiž jsou 27 statečných a Česká pirátská strana, mají shodně 2 mandáty. Jedno křeslo obsadí “TŘEBOVÁCI” PRO Zdraví a Sport. Poslední z osmi kandidujících stran a hnutí, komunisté, se do českotřebovského zastupitelstva nedostali.

To však neplatí pro jejich orlickoústecké spolustraníky. Ti zůstali na 2 mandátech jako v roce 2014. Stejné pomyslné byly rozdány také KDU-ČSL. 2 křesla si rovněž vybojovalo nové hnutí ZMĚNA PRO ÚSTÍ!. Ze dvou na 3 mandáty si polepšila ODS s podporou nezávislých. Ztrátu dvou křesel z pěti zaznamenalo uskupení ÚSTÍ 2014 – PATRIOTI, přestože bylo s necelými 11 procenty hlasů třetí nejúspěšnější stranou. “Tak samozřejmě 3 mandáty je pokles. I procentuální výsledek je slabší než jsme dosáhli před 4 lety, ale mohlo to být ještě horší,” uvedl Jiří Čepelka, jenž v rámci svého sdružení nasbíral nejvíce preferenčních hlasů.

Druhý nejvyšší procentuální podíl se podařilo získat novému hnutí ÚSTÍ ŽIJE, které v zastupitelstvu obsadí 5 křesel. “Co se týče našich zvolených zastupitelů, mandátů, tak samozřejmě jsme spokojeni, očekávali jsme sice o jeden mandát víc, ale spokojenost určitě u nás převládá,” podělil se o své dojmy lídr kandidátky ÚSTÍ ŽIJE Jiří Preclík.

Dokonce 10 křesel, což je o jedno více než před čtyřmi lety, patří “OUŠŤÁKŮM”. Těm vyslovilo důvěru přes 33 procent voličů. “V první řadě bych chtěl poděkovat všem voličům. Vždycky jsem říkal, že volby jsou takové vysvědčení, které volič vystaví. My jsme posílili o jeden mandát, pro mě je to velké zadostiučinění a mám velkou radost stejně jako celé naše sdružení,” řekl lídr kandidátky SNK – OUŠŤÁCI Petr Hájek.

Právě z řad tohoto sdružení by mohl vzejít staronový starosta města. “Tak 4 roky bych chtěl pokračovat, ten volič mi mandát dal a já ještě jednou za to děkuji,” doplnil Petr Hájek.

V zastupitelstvu nebudou zástupci ČSSD, Strany soukromníků ČR ani České strany národně sociální. Tato seskupení totiž nepřesáhla hranici pěti procent hlasů.

Mnohem lépe se v Lanškrouně vedlo Lanškrounskému fóru. To získalo více než 35 procent, která se proměnila v 9 mandátů, což je o 3 více než v roce 2014. “Volby hodnotím velice kladně, jsem za výsledek rád a tímto děkuji všem voličům v Lanškrouně, všem lanškrouňákům, za podporu Lanškrounskému fóru,” neskrýval nadšení lídr kandidátky Lanškrounského fóra Radim Vetchý.

Právě vládnoucí seskupení by mělo mít nejžhavějšího kandidáta na post starosty. V dřívějších letech byla výhradním dodavatelem osobností do této funkce ODS. Ta skončila druhá s 13 procenty hlasů a pohoršila si o jeden mandát ze 4 na 3. “Přijímáme výsledek takový, jaký je. Myslím si, že když porovnáme výsledky voleb naší strany v okolních městech, tak zůstáváme v tom průměru,” zhodnotila lídryně kandidátky ODS Stanislava Švarcová.

13 procent hlasů a 3 mandáty. To je bilance nového hnutí nazvaného Demokratické fórum. “My to hodnotíme velmi pozitivně, 3 křesla, 3 hlasy jsou pro nás velmi dobré,” řekl lídr kandidátky Demokratického fóra Jindřich Marek.

Do počtu jednadvaceti zastupitelů přispějí dvěma mandáty ANO 2011 a Společně pro Lanškroun. Po jednom KDU-ČSL a ČSSD. Místo ale nezbylo pro Stranu soukromníků ČR a KSČM.

Povolební vyjednávání se v Lanškrouně dostala do takové fáze, že se Lanškrounské fórum blíží dohodě s budoucími koaličními partnery. Konkrétní složení vedení města by mělo být oznámeno v nejbližších dnech. Podobná situace nastala také v Ústí nad Orlicí. “My jsme do prvního kola vyjednávání o nové koalici pozvali své stávající partnery, což znamená pozvali jsme k vyjednávání ÚSTÍ ŽIJE, ODS a KDU-ČSL. My jako OUŠŤÁCI se domníváme, že tato koalice by mohla pokračovat,” sdělil OIK TV Petr Hájek. Finální vyjednávání čeká zástupce zmíněných subjektů v pátek. Po víkendu by už tedy mohlo být jasno.

Ihned po zveřejnění výsledků volebního klání se rozběhla vyjednávání v České Třebové. Tam měla hlavní slovo vítězná KOALICE PRO ČESKOU TŘEBOVOU, která by na radnici měla vystřídat Nestraníky. Ani oni však nebyli při rozhovorech o budoucím složení vedení města opomenuti. “My jsme se sešli pochopitelně i s Nestraníky, abychom jim vysvětlili, kudy se ubírají naše kroky,” poznamenala Magdaléna Peterková.

Větší shodu a více průsečíků v programech ale nakonec “KOALICE” našla s jinými seskupeními. “Včera jsme podepsali memorandum o společném postupu při ustavení orgánů města se zástupci ČSSD, ODS a 27 statečných,” doplnila Magdaléna Peterková. Na základě zmíněného memoranda by měla být do 14 dnů podepsána koaliční smlouva.